SRPEN

VĚTŠÍ DĚTI V PŘECHODNÉ PĚSTOUNSKÉ PÉČI

Přechodný pěstoun musí být připravený na přijetí jakéhokoliv dítěte, nemůže si říct, že chce přijímat např. pouze děti bez účasti biologických rodičů, nelze se vymezovat vůči etniku dítěte nebo mít příliš úzkou věkovou skupinu dětí. Někteří jsou připraveni přijmout i sourozenecké dvojice, případně trojice. Péče o miminka je náročná, ale zároveň vlastně jednoduchá, přímočará a čistá.

Děti starší, přicházející do pěstounské péče, bývají děti zanedbané, týrané, zneužívané. Setkání s něčím tak nepochopitelným, jako je vyhladověné dítě plné modřin a šrámů, nebo třeba s dítětem, které nikdy nebylo venku ze svého pokoje a nikdo na něj nikdy nepromluvil, je emočně strašně náročné.

Děti často přiváží soudní vykonavatel, nemívají s sebou vůbec nic. Pokud má dítě osvícenou sociální pracovnici, drží v ručiččce cokoliv ze svého dosavadního života – plyšáčka, panenku, polštářek. To něco, to, co mu zbylo z jeho domova.

Dítě své rodiče miluje, ať už se chovali jakkoliv. Může si rychle zvyknout na nové prostředí, může si užívat pohodlí, čistotu, kvalitní jídlo i péči a mazlení, ale čím je starší, tím víc má v srdci své prvotní pečovatele. Pěstoun by měl být připravený s dítětem o rodičích mluvit, dítě by mělo cítit bezpečí a rozhodně by nemělo poznat, že pěstoun jeho rodiče odsuzuje nebo jimi pohrdá. Pokud mají rodiče zájem, mají právo se se svou dcerou nebo synem vídat. Pěstoun musí být připraven se s nimi stýkat, ať je to pro něj jakkoliv náročné. 

„Volali mi v deset večer, meli je už oba hodinu na služebně na policii. Jejich táta zmlátil mámu, sousedé volali sanitu a záchranáři policii. Byli oba vyděšení, starší holčička vůbec nemluvila. Malý vypil láhev mléka, ona nechtěla nic. Uložila jsem je do pokoje, Monička si hned přelezla k Filipovi do postýlky. Byli u nás rok a půl, malej u nás začal chodit, mluvit, jezdit na odrážedle. Monče bylo pět a půl, když jsme je předávali, pořád se ještě počůrávala a někdy se i pokakala. Šli ke své tetě, ta se se svou sestrou vůbec nestýkala, děti původně ani neznala. Oba rodiče totiž nakonec skončili ve vězení, měli společného něco s drogami.“

SPIRIT2018 z.s.

Nám.F.l. Věka 28
Dobruška 518 01
tel: +420721429879
IČ07351607

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Zajímavé odkazy

Podpořte nás

Číslo účtu: 2201484792/2010