O nás
Jsme ženy, mámy, pěstounky.
O pěstounství víme vše – a v tom je naše jedinečnost i naše síla.
Máme řadu zkušeností: Jak pěstounských, tak životních :-). Každá z nás pečuje o jiný počet dětí, každé z nich je jiné a přináší nám své vlastní výzvy i radosti. Jsme vdané i svobodné, s dětmi i bezdětné …
Společně bojujeme za to, aby byla naše pěstounská role vnímána jako profesionální a důležitá, a tím směřujeme k naplnění naší mise: žádné nové dítě do ústavu.
Marcela Tobiášová
Pěstounskou mámou jsem od roku 2013, tedy více než deset let. Prvních pět let jsme byli společně s manželem pěstouny přechodnými, celkem jsme předali osm dětí. Pro děti č. 9 a č. 10 se žádný rodina nenašla a my se rozhodli nechat si je, ukončit PPPD a stát se pěstouny dlouhodobými.
Ten moment, kdy zaznělo, že děti půjdou po roce naší přechodné péče do dětského domova jsem se rozhodla že udělám co bude v mých silách, aby se tohle nestávalo dalším dětem.
Aby žádným dětem nehrozilo, že budou vyrůstat v dětském domově. Díky příběhům našich i jiných dětí jsem si uvědomila, jak obrovské štěstí a oporu mám ve své rodině a dala jsem si slib, že všechno, co umím, použiju k tomu, aby žádné děti v našem státě nemusely žít v ústavu.
Spirit jsem zakládala v době, kdy jsme přijali naši nejmenší. Během pěti let jsem vytvořila komunitu žen – pěstounek – a společně se nám daří měnit to, co se zdá zdánlivě nezměnitelné: přístup státu, úřadů a společnosti k pěstounům a dětem vyrůstajícím mimo své biologické rodiny.
Štěpánka Maryšková
Jsem v první řadě máma tří dcer – Kateřiny a Kristýnky, které jsou již dospělé, a Kristýnky, kterou mám v pěstounské péči. S pěstounstvím jsem začala před deseti lety stejně jako obě Marcely – jako přechodná pěstounka. Nejraději jsem s dětmi, které mě neustále učí a nutí k přemýšlení. Díky nim jsem Štěpánka naslouchající, tvořivá, tančící, přemýšlivá a často i unavená. Ve školství pracuji od roku 1998. Ve svém volnu ráda tvořím z hlíny a dřeva a nejrůznějších přírodních materiálů. Statický klid musím prostřídat tancem, cvičením jógy nebo jiným pohybem. Vlastně neumím být dlouho na jednom místě. Mou velikou radostí a vášní je zahrada, její tvorba, přeměna i pěstovaní plodin k užitku. Díky mé nejmladší dceři vidím svět pedagogiky a rodičovství úplně jinak. Její vnímání světa je tak moc rozdílné od toho mého, a proto se musím pozastavovat, přemýšlet a nabízet běžné věci jinak a mnohdy i v jiném sledu, než je běžné. Trpělivost, laskavost, důslednost s tou největší dávkou lásky jakou mohu nabídnout. Tomu se učíme obě.
Jsem také školní poradce a tuto službu nabízím v rámci Spiritu dalším pěstounům. Umím nasměrovat dítě k radosti z objevování a učení se novým věcem. Společně se postaráme o to, aby se nebálo učit, mělo zdravé sebevědomí a nebálo se dělat chyby. Ukážu vám, jak se na výzvy a obtíže v procesu učení dívat jiným pohledem.
Anejka Kocourková
Jana Crhová
Mám tři biologické syny a další tři děti jsem přijala do dlouhodobé pěstounské péče. Původně jsem porodní sestra, pracovala jsem x let na dětské neonatologii. V roce xx jsem se stali s manželem přechodnými pěstouny. V průběhu PPPD jsme se rozvedli a já přechodné pěstounství ukončila. Po roce jsem požádala o zařazení jako klasická pěstounka, absolvovala jsem nový schvalovací proces a pár dní po zařazení jsem přebírala z dětského domova dva chlapce ve věku 7 a 9 let a 10 letou dívku.
Hana Brodníčková
Vzděláním jsem farmaceut a speciální pedagog, mám státnice z angličtiny. Kdysi jsem pracovala dva roky jako au pair, pak jako lektorka angličtiny, pak devět let na MZV, z toho pět let v Bruselu, pak jako speciální pedagog, mj. ve školce, která integrovala děti s kombinovaným postižením a pak i v praktické škole. Ale nejvíc jsem se našla v tom, že jsem dělala mámu svým přijatým dětem. Moje čtyři holky, které se ke mně dostaly ve věku 5-18 let (a ne v chronologickém pořadí podle věku), mi otočily život vzhůru nohama. Ale pak jsem si ho díky zkušenosti s nimi srovnala zpátky ještě lépe. Všechny holky jsou už dospělé, se všemi jsem stále v kontaktu, s většinou z nich ve velmi úzkém. Nejmladší dcera žije se mnou, má Aspergeruv syndrom a na jaře ji čeká maturita. Ráda čtu, chodím na procházky, do přírody, s dcerou lyžujeme, bruslíme, jezdíme na kole, chodíme do kina, do divadla, na koncerty anebo jen tak na kafe. Milujeme cestování a angličtinu. Někdy se k nám na společné akce přidávají i dvě ze starších dcer, které nebydlí daleko od nás. Občasně také lektoruji pro různé pěstounské organizace a napsala jsem tři knížky o svých holkách a o sobě. A protože jsem tak trochu blázen, tak právě procházím přípravou na přijetí dalšího dítěte.
Jo a píšu knížky – pod pseudonymem Ludmila Janáková.
Kamila Bubelová
Jsem právnička, máma a pěstounka. Moje cesta k pěstounství byla přímočará, ale velmi dlouhá. Když jsem ve dvaceti letech chodila s tehdejším přítelem, on pracoval jako vychovatel v dětském domově. Já tam za ním párkrát týdně chodila, když měl odpolední službu. Četla jsem si s malými dětmi, doučovala děti starší. A tím, jak jsem nasála atmosféru a okolnosti života v dětském domově, vzala jsem za své, že když nechci, aby děti vyrůstaly v dětských domovech, musím se stát pěstounkou. Jenže trvalo celé následující čtvrtstoletí, než jsem vychovala vlastní děti a měla materiální podmínky pro přijetí pěstounského dítěte. Jakmile nejstarší syn odrostl a osamostatnil se, jeho prázdný pokoj na mne zavolal: Mámo, teď je ten čas; nějaké dítko čeká na tento pokoj a vaši náruč. Úřední proces trval dlouho, ale na jeho konci jsme do rodiny přijali třetího syna.
Vendula Hlavová
I když jsem studovala zdravotnický obor, kariérně jsem zakotvila v korporátu. Kromě toho píšu články o zvířatech a naší planetě a překládám knihy. Jsem dobrovolně bezdětná a se svým mužem jsme se stali náhradními rodiči tří kluků. Společně také provozujeme i pobočný azyl pro “hospodářská” zvířata, který patří mezi největší v ČR, a první záchrannou stanici pro holuby.
Napsala jsem článek o kontaktech sourozenců v pěstounké péči.
Ve Spiritu nabízím Peer konzultace.
Jana Doubravová
Ve svém životě jsem vděčná především za štěstí na zajímavé lidi a projekty, do nichž jsem se mohla zapojit. Vystudovala jsem tropické zemědělství na České zemědělské univerzitě, po jejím ukončení jsem strávila rok studiem v Indonésii. Tam jsem se ještě několikrát vrátila – zajišťovala jsem humanitární pomoc pro vesnici zničenou sesuvem půdy, v rámci ekovýchovy jsem vozila místní děti na šnorchlovací výlety za poznáním a ochranou podmořského světa, mapovala jsem vliv pěstování palmy olejné na místní přírodu i domorodé komunity (projekt Na čem (se) smaží Indonésie).
Později jsem se svou nejlepší kamarádkou Míšou založila spolek Spolurádi, z. s., jehož cílem je propojování světů lidí s postižením a bez postižení. Už 13 let jezdíme společně na dovolené po České republice i k moři. Časem jsme k lidem s mentálním a tělesným postižením přibrali ještě děti ze sociálně znevýhodněných rodin, a to už se naše skupinky cestovatelů staly naprosto nepřehlédnutelnými 🙂. V tomto období jsem se seznámila s mnoha dětmi romského etnika a naše přátelství trvá dodnes. Loni jsme s kamarádkou Ivou založili tradici letních táborů pro znevýhodněné děti z Benešovska, Prahy a Ústí nad Labem.
Další skupinou lidí, kterou jsem měla tu čest poznat, jsou uprchlíci. Nejprve jsme s Míšou jezdily jako dobrovolnice do dnes již neexistujícího dětského domova pro děti cizinců v Hříměždicích. Poté jsem se v roce 2017 podílela na založení Iniciativy Češi pomáhají, která si klade za cíl pomoc uprchlíkům bez ohledu na zemi původu či barvu pleti. Dobrovolničili jsme v několika evropských uprchlických táborech, zajišťovali přepravu a ubytování ukrajinským uprchlíkům romského etnika, pravidelně vozíme humanitární pomoc do romských osad na Slovensku, věnujeme se osvětě a spolupráci s politiky. Při práci v Nízkoprahovém denním centru v Benešově jsem se seznámila nejen s lidmi bez domova a jejich životními příběhy, ale také s jedním fajn kolegou, který se stal mým manželem.
A tady začíná nejnapínavější část mé životní cesty :-). Nejprve jsem do svého života přivítala biologickou dcerku Evu (nyní 7 let) a pár let poté pěstounskou dcerku Scarlett (nyní 4 roky). Přes to, co jsem vše v životě zažila, je tohle moje nejkrásnější období. Pěstounství je pro mě nejsmysluplnější poslání, u kterého mám v plánu již zůstat 🙂. S holčičkami a manželem bydlíme na malé vesnici ve Středočeském kraji (okres Benešov), máme 2 psy a 3 kočky, rádi se povalujeme na zahrádce a nebo u moře.
Zuzana Jiránková
K tématu NRP jsem se dostala přes svou životní zkušenost, kdy byly děti mého bývalého manžela zneužívány a týrány druhem matky a bez toho, aby byla oslovena blízká rodina, byly umístěny v DD. Získala jsem tak povědomí o tom, jak může selhat systém, jak fungují dětské domovy, mám zkušenost s traumaty dětí jako naprostý laik. Pečuju o 3 děti, které jsem si naráz přivezla z dětského domova.
Ve Spiritu mám na starosti statistiky a čísla, tvořím mapy a jsem peer konzultant pro Liberecký kraj.
Vaše příběhy
Každý pěstounský příběh je jiný, ale všechny spojuje naděje. Naděje na to, že i děti, které zažily těžké chvíle, mohou najít svůj domov, kde budou milovány a podporovány. Naděje na to, že my, pěstouni, svou láskou a péčí můžeme změnit životy dětí k lepšímu.
Chcete nám vyprávět svůj příběh nebo nás upozornit na nějakou obdivuhoudnou pěstounskou mámu?
Propojení
Podívejte se na svůj kraj. Věříme, že zájem o to, jak to chodí v kraji, kde žijeme, je jednou z cest, jak zlepšit život ohrožených dětí a také v to, že prevencí zneužívání a zanedbávání je kromě kontroly také transparentnost.
Plzeňský kraj
Situace v kraji
K 30.6.2023 bylo v PPPD umístěno 21 dětí. Ke stejnému datu bylo ve ZDVOP umístěno 22 dětí.
5.2 bylo v PPPD umístěno 33 dětí a k dispozici nebyl žádný volný přechodný pěstoun. Ve Zdvopech bylo v lednu 2024 umístěno 45 dětí a z toho 6 dětí do tří let.
V evidenci bylo vedeno 11 žadatelů o tzv. dlouhodobou pěstounskou péči.
Dětí s nařízenou ústavní péčí je v kraji přibližně 400.
Jihočeský kraj
Situace v kraji
K 30.6.2023 bylo v PPPD umístěno 28 dětí. Ke stejnému datu bylo ve ZDVOP umístěno 22 dětí.
V evidenci bylo vedeno 6 žadatelů o tzv. dlouhodobou pěstounskou péči.
Dětí s nařízenou ústavní péčí je v kraji přibližně 336.
Moravskoslezský kraj
Situace v kraji
K 15.2. 2024 bylo v PPPD umístěno 135 dětí, celkem je v kraji 156 rodin PPPD.
Kapacita Zdvop byla ke dni vypracování žádosti 59 dětí, přičemž umístěno bylo 52 dětí, z toho 1 dítě ve věku do tří let.
Dětí s nařízenou ústavní péčí bylo v kraji přibližně 168.
K 30.6.2023 bylo v PPPD umístěno 147 dětí. Ke stejnému datu bylo ve ZDVOP umístěno 46 dětí.
V evidenci bylo vedeno 26 žadatelů o tzv. dlouhodobou pěstounskou péči.
Dětí s nařízenou ústavní péčí je v kraji přibližně 630.
Ústecký kraj
Situace v kraji
K 30.6.2023 bylo v PPPD umístěno 28 dětí. Ke stejnému datu bylo ve ZDVOP umístěno 134 dětí.
V evidenci bylo vedeno 22 žadatelů o tzv. dlouhodobou pěstounskou péči.
Dětí s nařízenou ústavní péčí je v kraji přibližně 721.
Další informace o náhradní péči v kraji:
- Kraj na svých stránkách uvádí, že je jeho cílem počet umístněných dětí do ústavní péče co nejvíce snižovat.
- Potvrzuje, že má pěstounů velice málo a vydává poměrně vysoké částky na jejich hledání.
- Kraj také informuje, že se Nadace J&T stala krajským partnerem v rámci kampaně k vyhledávání pěstounů.
Liberecký kraj
Situace v kraji
K 30.6.2023 bylo v PPPD umístěno 28 dětí. Ke stejnému datu bylo ve ZDVOP umístěno 18 dětí.
V evidenci NEBYL veden ŽÁDNÝ žadatel o tzv. dlouhodobou pěstounskou péči.
Dětí s nařízenou ústavní péčí je v kraji přibližně 337.
Další informace o náhradní péči v kraji:
- Informace jsou zveřejněné na stránce kampaně MÍT DOMOV A RODINU. Web je přehledný, nechybí ani kontakty na členy pracovní skupiny.
- Od roku 2020 vychází zpravodaj Libereckého kraje s názvem Rodinám, který je určen všem rodinám v Libereckém kraji.
Královéhradecký kraj
Situace v kraji
K 7.2.2024 bylo v kraji 43 přechodných pěstounských rodin, 508 rodin dlouhodobých pěstounů. Kapacita Zdvopů v kraji byla 36 lůžek, ke dni vypracování žádosti v nich bylo umístěno 26 dětí.
V ústavní péči bylo 294 dětí.
V evidenci bylo vedeno 11 žadatelů o dlouhodobou pěstounskou péči.
K 30.6.2023 bylo v PPPD umístěno 40dětí, z toho 6 dětí jiného kraje. Ke stejnému datu bylo ve ZDVOP umístěno 34 dětí.
V evidenci bylo vedeno 17 žadatelů o tzv. dlouhodobou pěstounskou péči.
Dětí s nařízenou ústavní péčí je v kraji přibližně 320.
19. 1. 2023 BYLA V DĚTSKÝCH DOMOVECH POUHÁ 4 VOLNÁ MÍSTA.
Krajský průvodce systémem pro pěstouny a žadatele o pěstounskou péči na přechodnou dobu ZDE
Metodiky:
-
Práce s ohroženým dítětem v KHK
Další:
Pardubický kraj
Situace v kraji
K 30.6.2023 bylo v PPPD umístěno 15 dětí. Ke stejnému datu bylo ve ZDVOP umístěno 24 dětí.
V evidenci bylo vedeno 15 žadatelů o tzv. dlouhodobou pěstounskou péči.
Dětí s nařízenou ústavní péčí je v kraji přibližně 230.
Kraj Vysočina
Situace v kraji
K 30.6.2023 bylo v PPPD umístěno 21 dětí, z toho 2 děti jsou z jiných krajů.
Ke stejnému datu bylo ve ZDVOP umístěno 20 dětí.
V evidenci bylo vedeno 7 žadatelů o tzv. dlouhodobou pěstounskou péči.
Dětí s nařízenou ústavní péčí je v kraji přibližně 200.
Jihomoravský kraj
Situace v kraji
K 30.6.2023 bylo v PPPD umístěno 48 dětí. Ke stejnému datu bylo ve ZDVOP umístěno 48 dětí.
V evidenci bylo vedeno 28 žadatelů o tzv. dlouhodobou pěstounskou péči.
Dětí s nařízenou ústavní péčí je v kraji přibližně 551.
Zlínský kraj
Situace v kraji
K 30.6.2023 bylo v PPPD umístěno 30 dětí + 12 dětí je umístěno v jiných krajích. Ke stejnému datu bylo ve ZDVOP umístěno 11 dětí.
V evidenci bylo vedeno 9 žadatelů o tzv. dlouhodobou pěstounskou péči.
Dětí s nařízenou ústavní péčí je v kraji přibližně 300.
Olomoucký kraj
Situace v kraji
K 30.6.2023 bylo v PPPD umístěno 27 dětí. Ke stejnému datu bylo ve ZDVOP umístěno 49 dětí.
V evidenci bylo vedeno 4 žadatelů o tzv. dlouhodobou pěstounskou péči.
Dětí s nařízenou ústavní péčí je v kraji přibližně 310.
Středočeský kraj
Situace v kraji
K 20. 1. 2023 je v evidenci Krajského úřadu Středočeského kraje evidováno celkem 19 dlouhodobých pěstounů, kterým je zprostředkovávána pěstounská péče.
Zároveň kraj vyhledával pro 12 dětí ve věku 0 -3 roky a 13 dětí ve věku 3 – 6 let dlouhodobé pěstouny.
Na webu jsou podrobně zpracované informace k sociálně právní ochraně dětí i aktuality. Najdete zde všechny potřebné kontakty včetně telefonů a emailů, takže nemusíte složitě hledat v rejsříku. Perličkou je Úmluva o právech dítěte a odkaz na Slabikář dětských práv a Práva dětí na křižovatce.
Praha
Situace v kraji
K 30.6.2023 bylo v PPPD umístěno 37dětí. Ke stejnému datu bylo ve ZDVOP umístěno 93 dětí. V evidenci Magistrátu bylo k 30.6.2023 vedeno 20 žadatelů o tzv. dlouhodobou pěstounskou péči. Dětí s nařízenou ústavní výchovou s trvalým pobytem v Praze je přibližně 300.
Informace jsou zveřejněné na stránce PORTÁL PRO SOCIÁLNÍ OBLAST PRAHY
Najdete zde:
- Dotazník k žádosti o zařazení do evidence žadatelů o NRP
- Žádost o zařazení do evidence žadatelů o náhradní rodinnou péči
- Lékařské vyšetření žadatele o NRP
- Metodické doporučení MHMP k PPPD
- Metodické doporučení MHMP k tvorbě odborné sociální zprávy k žadatelům o NRP
- Žádost o zařazení do evidence včetně dotazníku k žádosti
Dětské domovy v krajích
Hlavní město Praha
Středočeský kraj
Dětský domov “Pepa“ Příbram-Lazec o.p.s.
Dětský domov HUSITA, o.p.s.
Dětský domov se školou Dobřichovice
Soukromý dětský domov SOS 92, z. ú.
Dětský domov a Mateřská škola Beroun
Dětský domov a Školní jídelna, Kralupy nad Vltavou
Dětský domov a Školní jídelna, Nové Strašecí
Dětský domov a Školní jídelna Zruč nad Sázavou
Základní škola a Dětský domov Sedlec-Prčice
Dětský domov Krnsko
SŠ, ZŠ a MŠ, Dětský domov a Speciálně pedagogické centrum Mladá Boleslav
Dětský domov Pyšely
Dětský domov a Školní jídelna, Benešov, Racek 1
Dětský domov a školní jídelna Sázava
Dětský domov a Školní jídelna, Solenice
Dětský domov Unhošť
Dětský domov, Základní škola a Mateřská škola Ledce, příspěvková organizace
Dětský domov Nymburk
Dětský domov a Školní jídelna, Benešov, Racek 1
Dětské centrum Milovice
Dětské centrum Chocerady – Centrum komplexní péče, p.o.
Dětské centrum Kladno
Jihočeský kraj
Plzeňský kraj
Karlovarský kraj
Ůstecký kraj
Dětský domov a Školní jídelna Krupka
Dětský domov "Země dětí" a Školní jídelna, Česká Kamenice
Dětský domov a Školní jídelna Lipová u Šluknova
Dětský domov Tisá
Dětský domov Ústí nad Labem Střekov
Dětský domov a Školní jídelna, Hora Svaté Kateřiny
Dětského domova a Školní jídelny Chomutov
Dětský domov Ústí nad Labem Střekov
Dětský domov a Školní jídelna, p.o., Krásná Lípa
Dětský domov a Školní jídelna, Litoměřice
Dětský domov Mašťov
Dětský domov Most
Dětský domov Tuchlov
Dětský domov Dlažkovice
Dětský domov Vysoká Pec
Dětský domov, Základní škola a Střední škola, Duchcov
Dětský domov, Základní škola a Střední škola, Žatec
Liberecký kraj
Dětské centrum Liberec
Dětský domov Semily
Dětský domov Frýdlant
Dětský domov Jablonné v Podještědí
Dětský domov, Základní škola a Mateřská škola Krompach
Dětský domov se školou, základní škola a školní jídelna Hamr
Dětský domov Jablonec nad Nisou
Dětský domov Dubá - Deštná
Dětský domov, Základní škola a Mateřská škola Krompach
Dětský domov se školou, základní škola a školní jídelna Chrastava
Dětský domov Česká Lípa
Královéhradecký kraj
Pardubický kraj
Kraj Vysočina
Jihomoravský kraj
Dětský domov Boskovice
Dětský domov Dagmar
Dětský domov Mikulov
Dětský domov Tišnov
Dětský domov Vranov u Brna
Dětský domov Znojmo
Dětský domov Hodonín
Dětský domov Strážnice
Dětský domov Hodonín u Kunštátu
Mateřská škola a základní škola Ivančice
Mateřská škola, základní škola, praktická škola a dětský domov Kyjov
Chovánek – dětské centrum rodinného typu
LILA Domov pro postižené děti Otnice
Klokánek Brno
Zlínský kraj
Olomoucký kraj
Církevní dětský domov Emanuel, Stará Ves
Základní škola, Dětský domov a Školní jídelna Litovel
Střední škola, Základní škola, Mateřská škola a Dětský domov Zábřeh
Dětský domov a Školní jídelna Přerov
Dětský domov Plumlov
Dětský domov a Školní jídelna Hranice
Dětský domov Prostějov
Dětský domov Lipník nad Bečvou
Dětský domov a Školní jídelna Jeseník
Dětský domov Černá Voda
Dětský domov Šance, Olomouc
Moravskoslezský kraj
Dětský domov bl. M. A. Kratochvílové, Řepiště
Dětský domov Loreta a Školní jídelna Fulnek
Dětský domov a Školní jídelna Budišov nad Budišovkou
Dětský domov a Školní jídelna Čeladná
Dětský domov a Školní jídelna, Frýdek-Místek
Dětský domov a Školní jídelna, Frýdek-Místek
Dětský domov a Školní jídelna, Frýdek-Místek
Dětský domov a Školní jídelna, Frýdek-Místek