O nás
Jsme ženy, mámy, pěstounky. Jsme Opravářky osudů.
Mme řadu zkušeností: Jak pěstounských, tak životních :-).
Společně bojujeme za to, aby byla naše pěstounská role vnímána jako profesionální a důležitá, a tím směřujeme k naplnění naší mise: žádné nové dítě do ústavu.
Marcela Tobiášová
Pěstounskou mámou jsem od roku 2013, tedy více než deset let. Prvních pět let jsme byli společně s manželem pěstouny přechodnými, celkem jsme předali osm dětí. Pro děti č. 9 a č. 10 se žádný rodina nenašla a my se rozhodli nechat si je, ukončit PPPD a stát se pěstouny dlouhodobými.
Ten moment, kdy zaznělo, že děti půjdou po roce naší přechodné péče do dětského domova jsem se rozhodla že udělám co bude v mých silách, aby se tohle nestávalo dalším dětem.
Aby žádným dětem nehrozilo, že budou vyrůstat v dětském domově. Díky příběhům našich i jiných dětí jsem si uvědomila, jak obrovské štěstí a oporu mám ve své rodině a dala jsem si slib, že všechno, co umím, použiju k tomu, aby žádné děti v našem státě nemusely žít v ústavu.
Spirit jsem zakládala v době, kdy jsme přijali naši nejmenší. Během pěti let jsem vytvořila komunitu žen – pěstounek – a společně se nám daří měnit to, co se zdá zdánlivě nezměnitelné: přístup státu, úřadů a společnosti k pěstounům a dětem vyrůstajícím mimo své biologické rodiny.
Štěpánka Maryšková
Jsem v první řadě máma tří dcer – Kateřiny a Kristýnky, které jsou již dospělé, a Kristýnky, kterou mám v pěstounské péči. S pěstounstvím jsem začala před deseti lety stejně jako obě Marcely – jako přechodná pěstounka. Nejraději jsem s dětmi, které mě neustále učí a nutí k přemýšlení. Díky nim jsem Štěpánka naslouchající, tvořivá, tančící, přemýšlivá a často i unavená. Ve školství pracuji od roku 1998. Ve svém volnu ráda tvořím z hlíny a dřeva a nejrůznějších přírodních materiálů. Statický klid musím prostřídat tancem, cvičením jógy nebo jiným pohybem. Vlastně neumím být dlouho na jednom místě. Mou velikou radostí a vášní je zahrada, její tvorba, přeměna i pěstovaní plodin k užitku. Díky mé nejmladší dceři vidím svět pedagogiky a rodičovství úplně jinak. Její vnímání světa je tak moc rozdílné od toho mého, a proto se musím pozastavovat, přemýšlet a nabízet běžné věci jinak a mnohdy i v jiném sledu, než je běžné. Trpělivost, laskavost, důslednost s tou největší dávkou lásky jakou mohu nabídnout. Tomu se učíme obě.
Jsem také školní poradce a tuto službu nabízím v rámci Spiritu dalším pěstounům. Umím nasměrovat dítě k radosti z objevování a učení se novým věcem. Společně se postaráme o to, aby se nebálo učit, mělo zdravé sebevědomí a nebálo se dělat chyby. Ukážu vám, jak se na výzvy a obtíže v procesu učení dívat jiným pohledem.
Anejka Kocourková
S manželem máme 5 dětí (34, 30, 25, 18 a 13 let) a jednu vnučku. Mám Bc. titul v oboru Sociální pedagogika se zaměřením na etopedii (státní zkoušky ze speciální pedagogiky, psychologie, sociální a obecné pedagogiky a etopedie) a Mgr. titul v oboru Sociální pedagogika (státní zkoušky mj.ze sociální pedagogiky a sociální práce ). Druhý Mgr. titul v oboru Resocializační pedagogika (státní zkoušky z resocializační pedagogiky, psychologie a sociální práce).
V roce 2020 jsme dostali do trvalé pěstounské péče 2 chlapce ve věku 3 a 6 let, kteří k nám byli svěření poté, co byli rok v Klokánku. Podařilo se nám aktivizovat jejich rodiče, ti navázali spolupráci se sanací rodiny a chlapci se po roce a půl u nás mohli vrátit k rodičům. Tato pěstounská péče byla náročná, protože děti měly po pobytu v ústavním zařízením velké psychické problémy (mladší např. trpěl mutismem, starší krádeže, lhaní apod.). Zároveň s převzetím hochů začala pandemie a děti byly na on line výuce. Včetně toho staršího přijatého hocha, který v době pandemie nastoupil do první třídy. Byla jsem tedy rok a půl doma se třemi dětmi na on-line výuce, z toho jeden prvňáček, a jedno dítě školkového věku.
Také předávání takto velkých dětí rodičům po tak dlouhé době se neobešlo bez negativních projevů v chování chlapců. Nicméně jsme všechny tyto výzvy jako rodina zvládli.
S chlapci jsme v kontaktu. Rodině se daří dobře. Rodiče mají zaměstnání, byt, vyřídili si insolvenci, chlapci chodí na zájmové kroužky, mají dobré známky ve škole,… Cca jednou za čtvrt roku zajdeme společně do kina, oslavíme jejich narozeniny nebo přijedou k nám na víkend.
Nyní máme od srpna 2023 v poručnické péči druhou sourozeneckou skupinu 2 dětí, chlapec (3/2020) a děvče (7/2021). Děti mají velice mladou maminku, která se o ně do poslední chvíle starala dobře. Pak však péči o děti psychicky ve svém věku nezvládla a děti šly do přechodné pěstounské péče, kde byly necelý rok. Je vidět, že díky tomu mají mnohem menší problémy, než měly předchozí přijaté děti. Tyto děti k nám do rodiny pěkně zapadly. Jsou tam doma. Nás po několika měsících samy začaly oslovovat samy: „Mami a tati“, ačkoliv jsme v té době navázali kontakt s jejich biologickou rodinou. Starší začal chodit do školky už v únoru 2024 a mladší nastoupila do školky v září. I tento nástup zvládly úplně bez problémů.
Mám za to, že díky tomu, že děti po celý svůj život žily v láskyplném a bezpečném prostředí, a jsou si i vzájemnou oporou, nejsou tak „rozbité“, jako většina dětí v náhradní výchově bývá.
Ve Spiritu lektoruji online kurz Biologický rodič v trestu a podílím se na přípravě celé Foster akademie.
Jana Crhová
Mám tři biologické syny a další tři děti jsem přijala do dlouhodobé pěstounské péče. Původně jsem porodní sestra, pracovala jsem x let na dětské neonatologii. V roce xx jsem se stali s manželem přechodnými pěstouny. V průběhu PPPD jsme se rozvedli a já přechodné pěstounství ukončila. Po roce jsem požádala o zařazení jako klasická pěstounka, absolvovala jsem nový schvalovací proces a pár dní po zařazení jsem přebírala z dětského domova dva chlapce ve věku 7 a 9 let a 10 letou dívku.
Hana Brodníčková
Vzděláním jsem farmaceut a speciální pedagog, mám státnice z angličtiny. Kdysi jsem pracovala dva roky jako au pair, pak jako lektorka angličtiny, pak devět let na MZV, z toho pět let v Bruselu, pak jako speciální pedagog, mj. ve školce, která integrovala děti s kombinovaným postižením a pak i v praktické škole. Ale nejvíc jsem se našla v tom, že jsem dělala mámu svým přijatým dětem. Moje čtyři holky, které se ke mně dostaly ve věku 5-18 let (a ne v chronologickém pořadí podle věku), mi otočily život vzhůru nohama. Ale pak jsem si ho díky zkušenosti s nimi srovnala zpátky ještě lépe. Všechny holky jsou už dospělé, se všemi jsem stále v kontaktu, s většinou z nich ve velmi úzkém. Nejmladší dcera žije se mnou, má Aspergeruv syndrom a na jaře ji čeká maturita. Ráda čtu, chodím na procházky, do přírody, s dcerou lyžujeme, bruslíme, jezdíme na kole, chodíme do kina, do divadla, na koncerty anebo jen tak na kafe. Milujeme cestování a angličtinu. Někdy se k nám na společné akce přidávají i dvě ze starších dcer, které nebydlí daleko od nás. Občasně také lektoruji pro různé pěstounské organizace a napsala jsem tři knížky o svých holkách a o sobě. A protože jsem tak trochu blázen, tak právě procházím přípravou na přijetí dalšího dítěte.
Jo a píšu knížky – pod pseudonymem Ludmila Janáková.
Kamila Bubelová
Jsem právnička, máma a pěstounka. Moje cesta k pěstounství byla přímočará, ale velmi dlouhá. Když jsem ve dvaceti letech chodila s tehdejším přítelem, on pracoval jako vychovatel v dětském domově. Já tam za ním párkrát týdně chodila, když měl odpolední službu. Četla jsem si s malými dětmi, doučovala děti starší. A tím, jak jsem nasála atmosféru a okolnosti života v dětském domově, vzala jsem za své, že když nechci, aby děti vyrůstaly v dětských domovech, musím se stát pěstounkou. Jenže trvalo celé následující čtvrtstoletí, než jsem vychovala vlastní děti a měla materiální podmínky pro přijetí pěstounského dítěte. Jakmile nejstarší syn odrostl a osamostatnil se, jeho prázdný pokoj na mne zavolal: Mámo, teď je ten čas; nějaké dítko čeká na tento pokoj a vaši náruč. Úřední proces trval dlouho, ale na jeho konci jsme do rodiny přijali třetího syna.
Vendula Hlavová
I když jsem studovala zdravotnický obor, kariérně jsem zakotvila v korporátu. Kromě toho píšu články o zvířatech a naší planetě a překládám knihy. Jsem dobrovolně bezdětná a se svým mužem jsme se stali náhradními rodiči tří kluků. Společně také provozujeme i pobočný azyl pro “hospodářská” zvířata, který patří mezi největší v ČR, a první záchrannou stanici pro holuby.
Napsala jsem článek o kontaktech sourozenců v pěstounké péči.
Ve Spiritu nabízím Peer konzultace.
Jana Doubravová
Ve svém životě jsem vděčná především za štěstí na zajímavé lidi a projekty, do nichž jsem se mohla zapojit. Vystudovala jsem tropické zemědělství na České zemědělské univerzitě, po jejím ukončení jsem strávila rok studiem v Indonésii. Tam jsem se ještě několikrát vrátila – zajišťovala jsem humanitární pomoc pro vesnici zničenou sesuvem půdy, v rámci ekovýchovy jsem vozila místní děti na šnorchlovací výlety za poznáním a ochranou podmořského světa, mapovala jsem vliv pěstování palmy olejné na místní přírodu i domorodé komunity (projekt Na čem (se) smaží Indonésie).
Později jsem se svou nejlepší kamarádkou Míšou založila spolek Spolurádi, z. s., jehož cílem je propojování světů lidí s postižením a bez postižení. Už 13 let jezdíme společně na dovolené po České republice i k moři. Časem jsme k lidem s mentálním a tělesným postižením přibrali ještě děti ze sociálně znevýhodněných rodin, a to už se naše skupinky cestovatelů staly naprosto nepřehlédnutelnými 🙂. V tomto období jsem se seznámila s mnoha dětmi romského etnika a naše přátelství trvá dodnes. Loni jsme s kamarádkou Ivou založili tradici letních táborů pro znevýhodněné děti z Benešovska, Prahy a Ústí nad Labem.
Další skupinou lidí, kterou jsem měla tu čest poznat, jsou uprchlíci. Nejprve jsme s Míšou jezdily jako dobrovolnice do dnes již neexistujícího dětského domova pro děti cizinců v Hříměždicích. Poté jsem se v roce 2017 podílela na založení Iniciativy Češi pomáhají, která si klade za cíl pomoc uprchlíkům bez ohledu na zemi původu či barvu pleti. Dobrovolničili jsme v několika evropských uprchlických táborech, zajišťovali přepravu a ubytování ukrajinským uprchlíkům romského etnika, pravidelně vozíme humanitární pomoc do romských osad na Slovensku, věnujeme se osvětě a spolupráci s politiky. Při práci v Nízkoprahovém denním centru v Benešově jsem se seznámila nejen s lidmi bez domova a jejich životními příběhy, ale také s jedním fajn kolegou, který se stal mým manželem.
A tady začíná nejnapínavější část mé životní cesty :-). Nejprve jsem do svého života přivítala biologickou dcerku Evu (nyní 7 let) a pár let poté pěstounskou dcerku Scarlett (nyní 4 roky). Přes to, co jsem vše v životě zažila, je tohle moje nejkrásnější období. Pěstounství je pro mě nejsmysluplnější poslání, u kterého mám v plánu již zůstat 🙂. S holčičkami a manželem bydlíme na malé vesnici ve Středočeském kraji (okres Benešov), máme 2 psy a 3 kočky, rádi se povalujeme na zahrádce a nebo u moře.
Zuzana Jiránková
K tématu NRP jsem se dostala přes svou životní zkušenost, kdy byly děti mého bývalého manžela zneužívány a týrány druhem matky a bez toho, aby byla oslovena blízká rodina, byly umístěny v DD. Získala jsem tak povědomí o tom, jak může selhat systém, jak fungují dětské domovy, mám zkušenost s traumaty dětí jako naprostý laik. Pečuju o 3 děti, které jsem si naráz přivezla z dětského domova.
Ve Spiritu mám na starosti statistiky a čísla, tvořím mapy a jsem peer konzultant pro Liberecký kraj.
Vaše příběhy
Každý pěstounský příběh je jiný, ale všechny spojuje naděje. Naděje na to, že i děti, které zažily těžké chvíle, mohou najít svůj domov, kde budou milovány a podporovány. Naděje na to, že my, pěstouni, svou láskou a péčí můžeme změnit životy dětí k lepšímu.
Chcete nám vyprávět svůj příběh, nebo nás upozornit na nějakou obdivuhoudnou pěstounskou mámu?
Propojení
Podívejte se na svůj kraj. Věříme, že zájem o to, jak to chodí v kraji, kde žijeme, je jednou z cest, jak zlepšit život ohrožených dětí a také v to, že prevencí zneužívání a zanedbávání je kromě kontroly také transparentnost.
Plzeňský kraj
Situace v kraji
K 30.6.2023 bylo v PPPD umístěno 21 dětí. Ke stejnému datu bylo ve ZDVOP umístěno 22 dětí.
5.2 bylo v PPPD umístěno 33 dětí a k dispozici nebyl žádný volný přechodný pěstoun. Ve Zdvopech bylo v lednu 2024 umístěno 45 dětí a z toho 6 dětí do tří let.
V evidenci bylo vedeno 11 žadatelů o tzv. dlouhodobou pěstounskou péči.
Dětí s nařízenou ústavní péčí je v kraji přibližně 400.
Jihočeský kraj
Situace v kraji
K 30.6.2023 bylo v PPPD umístěno 28 dětí. Ke stejnému datu bylo ve ZDVOP umístěno 22 dětí.
V evidenci bylo vedeno 6 žadatelů o tzv. dlouhodobou pěstounskou péči.
Dětí s nařízenou ústavní péčí je v kraji přibližně 336.
Moravskoslezský kraj
Situace v kraji
K 15.2. 2024 bylo v PPPD umístěno 135 dětí, celkem je v kraji 156 rodin PPPD.
Kapacita Zdvop byla ke dni vypracování žádosti 59 dětí, přičemž umístěno bylo 52 dětí, z toho 1 dítě ve věku do tří let.
Dětí s nařízenou ústavní péčí bylo v kraji přibližně 168.
K 30.6.2023 bylo v PPPD umístěno 147 dětí. Ke stejnému datu bylo ve ZDVOP umístěno 46 dětí.
V evidenci bylo vedeno 26 žadatelů o tzv. dlouhodobou pěstounskou péči.
Dětí s nařízenou ústavní péčí je v kraji přibližně 630.
Ústecký kraj
Situace v kraji
K 30.6.2023 bylo v PPPD umístěno 28 dětí. Ke stejnému datu bylo ve ZDVOP umístěno 134 dětí.
V evidenci bylo vedeno 22 žadatelů o tzv. dlouhodobou pěstounskou péči.
Dětí s nařízenou ústavní péčí je v kraji přibližně 721.
Další informace o náhradní péči v kraji:
- Kraj na svých stránkách uvádí, že je jeho cílem počet umístněných dětí do ústavní péče co nejvíce snižovat.
- Potvrzuje, že má pěstounů velice málo a vydává poměrně vysoké částky na jejich hledání.
- Kraj také informuje, že se Nadace J&T stala krajským partnerem v rámci kampaně k vyhledávání pěstounů.
Liberecký kraj
Situace v kraji
K 30.6.2023 bylo v PPPD umístěno 28 dětí. Ke stejnému datu bylo ve ZDVOP umístěno 18 dětí.
V evidenci NEBYL veden ŽÁDNÝ žadatel o tzv. dlouhodobou pěstounskou péči.
Dětí s nařízenou ústavní péčí je v kraji přibližně 337.
Další informace o náhradní péči v kraji:
- Informace jsou zveřejněné na stránce kampaně MÍT DOMOV A RODINU. Web je přehledný, nechybí ani kontakty na členy pracovní skupiny.
- Od roku 2020 vychází zpravodaj Libereckého kraje s názvem Rodinám, který je určen všem rodinám v Libereckém kraji.
Královéhradecký kraj
Situace v kraji
K 7.2.2024 bylo v kraji 43 přechodných pěstounských rodin, 508 rodin dlouhodobých pěstounů. Kapacita Zdvopů v kraji byla 36 lůžek, ke dni vypracování žádosti v nich bylo umístěno 26 dětí.
V ústavní péči bylo 294 dětí.
V evidenci bylo vedeno 11 žadatelů o dlouhodobou pěstounskou péči.
K 30.6.2023 bylo v PPPD umístěno 40dětí, z toho 6 dětí jiného kraje. Ke stejnému datu bylo ve ZDVOP umístěno 34 dětí.
V evidenci bylo vedeno 17 žadatelů o tzv. dlouhodobou pěstounskou péči.
Dětí s nařízenou ústavní péčí je v kraji přibližně 320.
19. 1. 2023 BYLA V DĚTSKÝCH DOMOVECH POUHÁ 4 VOLNÁ MÍSTA.
Krajský průvodce systémem pro pěstouny a žadatele o pěstounskou péči na přechodnou dobu ZDE
Metodiky:
-
Práce s ohroženým dítětem v KHK
Další:
Pardubický kraj
Situace v kraji
K 30.6.2023 bylo v PPPD umístěno 15 dětí. Ke stejnému datu bylo ve ZDVOP umístěno 24 dětí.
V evidenci bylo vedeno 15 žadatelů o tzv. dlouhodobou pěstounskou péči.
Dětí s nařízenou ústavní péčí je v kraji přibližně 230.
Kraj Vysočina
Situace v kraji
K 30.6.2023 bylo v PPPD umístěno 21 dětí, z toho 2 děti jsou z jiných krajů.
Ke stejnému datu bylo ve ZDVOP umístěno 20 dětí.
V evidenci bylo vedeno 7 žadatelů o tzv. dlouhodobou pěstounskou péči.
Dětí s nařízenou ústavní péčí je v kraji přibližně 200.
Jihomoravský kraj
Situace v kraji
K 30.6.2023 bylo v PPPD umístěno 48 dětí. Ke stejnému datu bylo ve ZDVOP umístěno 48 dětí.
V evidenci bylo vedeno 28 žadatelů o tzv. dlouhodobou pěstounskou péči.
Dětí s nařízenou ústavní péčí je v kraji přibližně 551.
Zlínský kraj
Situace v kraji
K 30.6.2023 bylo v PPPD umístěno 30 dětí + 12 dětí je umístěno v jiných krajích. Ke stejnému datu bylo ve ZDVOP umístěno 11 dětí.
V evidenci bylo vedeno 9 žadatelů o tzv. dlouhodobou pěstounskou péči.
Dětí s nařízenou ústavní péčí je v kraji přibližně 300.
Olomoucký kraj
Situace v kraji
K 30.6.2023 bylo v PPPD umístěno 27 dětí. Ke stejnému datu bylo ve ZDVOP umístěno 49 dětí.
V evidenci bylo vedeno 4 žadatelů o tzv. dlouhodobou pěstounskou péči.
Dětí s nařízenou ústavní péčí je v kraji přibližně 310.
Středočeský kraj
Situace v kraji
K 20. 1. 2023 je v evidenci Krajského úřadu Středočeského kraje evidováno celkem 19 dlouhodobých pěstounů, kterým je zprostředkovávána pěstounská péče.
Zároveň kraj vyhledával pro 12 dětí ve věku 0 -3 roky a 13 dětí ve věku 3 – 6 let dlouhodobé pěstouny.
Na webu jsou podrobně zpracované informace k sociálně právní ochraně dětí i aktuality. Najdete zde všechny potřebné kontakty včetně telefonů a emailů, takže nemusíte složitě hledat v rejsříku. Perličkou je Úmluva o právech dítěte a odkaz na Slabikář dětských práv a Práva dětí na křižovatce.
Praha
Situace v kraji
K 30.6.2023 bylo v PPPD umístěno 37dětí. Ke stejnému datu bylo ve ZDVOP umístěno 93 dětí. V evidenci Magistrátu bylo k 30.6.2023 vedeno 20 žadatelů o tzv. dlouhodobou pěstounskou péči. Dětí s nařízenou ústavní výchovou s trvalým pobytem v Praze je přibližně 300.
Informace jsou zveřejněné na stránce PORTÁL PRO SOCIÁLNÍ OBLAST PRAHY
Najdete zde:
- Dotazník k žádosti o zařazení do evidence žadatelů o NRP
- Žádost o zařazení do evidence žadatelů o náhradní rodinnou péči
- Lékařské vyšetření žadatele o NRP
- Metodické doporučení MHMP k PPPD
- Metodické doporučení MHMP k tvorbě odborné sociální zprávy k žadatelům o NRP
- Žádost o zařazení do evidence včetně dotazníku k žádosti
Dětské domovy v krajích
Hlavní město Praha
Středočeský kraj
Dětský domov “Pepa“ Příbram-Lazec o.p.s.
Dětský domov HUSITA, o.p.s.
Dětský domov se školou Dobřichovice
Soukromý dětský domov SOS 92, z. ú.
Dětský domov a Mateřská škola Beroun
Dětský domov a Školní jídelna, Kralupy nad Vltavou
Dětský domov a Školní jídelna, Nové Strašecí
Dětský domov a Školní jídelna Zruč nad Sázavou
Základní škola a Dětský domov Sedlec-Prčice
Dětský domov Krnsko
SŠ, ZŠ a MŠ, Dětský domov a Speciálně pedagogické centrum Mladá Boleslav
Dětský domov Pyšely
Dětský domov a Školní jídelna, Benešov, Racek 1
Dětský domov a školní jídelna Sázava
Dětský domov a Školní jídelna, Solenice
Dětský domov Unhošť
Dětský domov, Základní škola a Mateřská škola Ledce, příspěvková organizace
Dětský domov Nymburk
Dětský domov a Školní jídelna, Benešov, Racek 1
Dětské centrum Milovice
Dětské centrum Chocerady – Centrum komplexní péče, p.o.
Dětské centrum Kladno
Jihočeský kraj
Plzeňský kraj
Karlovarský kraj
Ůstecký kraj
Dětský domov a Školní jídelna Krupka
Dětský domov "Země dětí" a Školní jídelna, Česká Kamenice
Dětský domov a Školní jídelna Lipová u Šluknova
Dětský domov Tisá
Dětský domov Ústí nad Labem Střekov
Dětský domov a Školní jídelna, Hora Svaté Kateřiny
Dětského domova a Školní jídelny Chomutov
Dětský domov Ústí nad Labem Střekov
Dětský domov a Školní jídelna, p.o., Krásná Lípa
Dětský domov a Školní jídelna, Litoměřice
Dětský domov Mašťov
Dětský domov Most
Dětský domov Tuchlov
Dětský domov Dlažkovice
Dětský domov Vysoká Pec
Dětský domov, Základní škola a Střední škola, Duchcov
Dětský domov, Základní škola a Střední škola, Žatec
Liberecký kraj
Dětské centrum Liberec
Dětský domov Semily
Dětský domov Frýdlant
Dětský domov Jablonné v Podještědí
Dětský domov, Základní škola a Mateřská škola Krompach
Dětský domov se školou, základní škola a školní jídelna Hamr
Dětský domov Jablonec nad Nisou
Dětský domov Dubá - Deštná
Dětský domov, Základní škola a Mateřská škola Krompach
Dětský domov se školou, základní škola a školní jídelna Chrastava
Dětský domov Česká Lípa
Královéhradecký kraj
Pardubický kraj
Kraj Vysočina
Jihomoravský kraj
Dětský domov Boskovice
Dětský domov Dagmar
Dětský domov Mikulov
Dětský domov Tišnov
Dětský domov Vranov u Brna
Dětský domov Znojmo
Dětský domov Hodonín
Dětský domov Strážnice
Dětský domov Hodonín u Kunštátu
Mateřská škola a základní škola Ivančice
Mateřská škola, základní škola, praktická škola a dětský domov Kyjov
Chovánek – dětské centrum rodinného typu
LILA Domov pro postižené děti Otnice
Klokánek Brno
Zlínský kraj
Olomoucký kraj
Církevní dětský domov Emanuel, Stará Ves
Základní škola, Dětský domov a Školní jídelna Litovel
Střední škola, Základní škola, Mateřská škola a Dětský domov Zábřeh
Dětský domov a Školní jídelna Přerov
Dětský domov Plumlov
Dětský domov a Školní jídelna Hranice
Dětský domov Prostějov
Dětský domov Lipník nad Bečvou
Dětský domov a Školní jídelna Jeseník
Dětský domov Černá Voda
Dětský domov Šance, Olomouc
Moravskoslezský kraj
Dětský domov bl. M. A. Kratochvílové, Řepiště
Dětský domov Loreta a Školní jídelna Fulnek
Dětský domov a Školní jídelna Budišov nad Budišovkou
Dětský domov a Školní jídelna Čeladná
Dětský domov a Školní jídelna, Frýdek-Místek
Dětský domov a Školní jídelna, Frýdek-Místek
Dětský domov a Školní jídelna, Frýdek-Místek
Dětský domov a Školní jídelna, Frýdek-Místek