Doprovázení pěstounských rodin bylo zavedeno jako důležitá součást systému náhradní rodinné péče v České republice v roce 2013, zároveň s institutem PPPD. Od letošního roku platí určité změny: doprovázení není již povinné a zároveň jej můžou využívat i osoby, které mají dítě nebo děti ve svěřenectví. Ale k tomu se v článku vrátíme později.
Důvody k doprovázení pěstounských rodin
Hlavním důvodem k zavedení této služby bylo bylo poskytnout pěstounům dostatečnou odbornou podporu při výchově dětí, které často přicházejí z náročného prostřední. Děti v pěstounské péči mají specifické potřeby, nesou si sebou různá traumata nebo vývojové opoždění. Pěstouni tak potřebují průběžné vzdělávání, psychologickou podporu a asistenci při řešení složitých situací.
S kým uzavřít Dohodu o doprovázení
Každý pěstoun spadá pod Ospod podle svého bydliště. Obecní úřad obce s rozšířenou působností je povinen navrhnout osobě pečující/osobě v evidenci uzavření dohody o výkonu pěstounské péče a poskytnou k tomu potřebné informace. Tento návrh je třeba učinit písemnou formou.
Pokud si pěstoun nepřeje uzavřít Dohodu o doprovázení s místně příslušným Ospodem, Ospod mu nabídne seznam Doprovázejícíh organizací působících v daném kraji.
Podle zákona platí: Osoba pečující či osoba v evidenci může uzavřít dohodu s: obecním úřadem s rozšířenou působností (místně příslušným podle trvalého pobytu i jiným), obecním úřadem, krajským úřadem,
pověřenou osobou, tzv. doprovázející organizací.
V případě zájmu o uzavření dohody s jiným subjektem než tedy s místně příslušným obecním úřadem s rozšířenou působností, je nezbytný souhlas místně příslušného obecního úřadu s rozšířenou působností podle místa trvalého bydliště osoby pečující/osoby v evidenci.
Zjednodušeně řečeno: „Náš“ Ospod musí souhlasit se smlouvou o doprovázení, kterou podepisujeme.
Co má ve smlouvě o doprovázení být?
Faktem je, že v začátcích své pěstounské cesty nikdo neví, co bude potřebovat. Dohoda musí obsahovat určité zákonitosti dané zákonem a potom může – a nemusí – bližší specifika. Zde jsou jednoduše shrnuty základní informace:
Státní příspěvek na výkon pěstounské péče
66 000 Kč za uzavřenou dohodu/rok u pěstounství i svěřenectví
72 000 Kč za uzavřenou dohodu/rok u PPPD
+ 18 000 Kč za kalendářní rok, pokud dohoda o výkonu pěstounské péče byla uzavřena s osobou pečující nebo osobou v evidenci, vykonávající pěstounskou péči alespoň o 3 děti nebo alespoň o 1 dítě, které je osobou závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislosti) nebo ve stupni IV (úplná závislost)
Co říká o doprovázení pěstounů zákon
Pěstoun je povinen a oprávněn o dítě osobně pečovat a při výchově dítěte vykonává přiměřeně práva a povinnosti rodičů. Je povinen a oprávněn rozhodovat jen o běžných záležitostech dítěte, v těchto záležitostech dítě zastupovat a spravovat jeho jmění. Má povinnost informovat rodiče dítěte o jeho podstatných záležitostech. Pěstoun má povinnost udržovat, rozvíjet a prohlubovat sounáležitost dítěte s jeho rodiči, dalšími příbuznými a osobami dítěti blízkými. Má povinnost umožnit styk rodičů s dítětem v pěstounské péči, ledaže soud stanoví jinak. Vyžadují-li to okolnosti, stanoví další povinnosti a práva pěstouna soud. Pěstoun nemá vyživovací povinnost k dítěti, neboť svěření dítěte do pěstounské péče nemá vliv na trvání vyživovací povinnosti rodičů k dítěti.
Další práva a povinnosti pěstounů (osob pečujících) při výkonu pěstounské péče dle § 47a odst. 2 zákona o SPOD jsou:
- právo na poskytnutí trvalé nebo dočasné pomoci při zajištění osobní péče o svěřené dítě; tato pomoc spočívá zejména v zajištění krátkodobé péče
- po dobu, kdy je osoba pečující nebo osoba v evidenci uznána dočasně práce neschopnou nebo při ošetřování osoby blízké,
- při narození dítěte,
- při vyřizování nezbytných osobních záležitostí,
- při úmrtí osoby blízké
Podle našeho průzkumu mezi cca 1000 pěstouny je tato služba využívána velice málo. Když jde pěstoun k lékaři, o dítě se stará někdo z jeho rodiny, stejně tak v případě nemoci. Tuto službu pěstouni nejčastěji využívají při soudních jednáních, kdy klíčová pracovnice pohlídá na místě dítě.
- právo na poskytnutí pomoci se zajištěním celodenní péče o svěřené dítě nebo děti, která je přiměřená věku dítěte, v rozsahu alespoň 14 kalendářních dnů v kalendářním roce, jestliže svěřené dítě dosáhlo alespoň věku 2 let. Podle metodiky MPSV by „Respity“měly tvořit 5 -15 % z celkové částky státního příspěvku vyplaceného na všechny uzavřené dohody o výkonu pěstounské péče v příslušném kalendářním roce.
Z našeho pohledu jde o službu, kterou potřebuje každá pěstounská rodina a zároveń každá trochu jinak. V ideálním případě DO pořádá během roku několik Respitních pobytů, kde se ovšem o děti starají pracovnice organizace, které děti znají a důvěřují jim – ne neznámí dobrovolníci nebo najatí studenti, nebo dokonce, starší děti pracovnic DO. Pokud dítě není připravené odjet na takový Respitní pobyt, měla by DO nabídnout Respit individuální – a pracovat na tom, aby mu pěstoun opravdu mohl dítě svěřit. Další možností je proplacení tábora, nebo právě určité částky na hlídání osobou, s níž se domluví sám pěstoun. To je podle našeho průzkumu nejčastější způsob čerpání této služby.
- právo na zprostředkování nebo zajištění bezplatné možnosti zvyšovat si znalosti a dovednosti podle písmene a zároveň povinnost zvyšovat si znalosti a dovednosti v oblasti výchovy a péče o dítě v rozsahu 24 hodin v době 12 kalendářních měsíců po sobě jdoucích,„Vzdělávání“ by mělo tvořit 5 – 10 % z celkové částky státního příspěvku vyplaceného na všechny uzavřené dohody o výkonu pěstounské péče v příslušném kalendářním roce. Povinné „vzdělávání“ nezprostředkovaných pěstounů a osob majících dítě ve svěřenectví je povinné v menším rozsahu, než u zprostředkovaných pěstounů (18 hodin za 12 kal. měsíců), ale lze „dorovnávat“ pomoc a podporu bude třeba zejména pomocí přímo v rodině (doučování, individuální konzultace, finanční poradenství
aktivizace atd.).
Z našeho průzkumu vyplývá, že část pěstounů bere povinnost vzdělávat se jako „opruz“ a vítá např. možnost „napsat, že jsem četl knížku“. Podle nás vzdělání nemá být strašákem, ale cestou, jak se učit nové věci, dívat na různé problémy z různých perspektiv, prostě a jednoduše, jak být lepším pěstounem.
- Právo na poskytnutí či zajištění psychologické či terapeutické pomoci dle potřeby, nikoli min. jednou za 6 měsíců. i pro svěřené dítě nebo vlastní děti osoby pečující nebo osoby v evidenci.a právo na pomoc při plnění povinností umožnit dítěti kontakt s biologickou rodinou včetně pomoci při zajištění místa pro uskutečňování styku oprávněných osob s dítětem a při zajištění asistence při tomto styku. Částka na poradenství, odbornou pomoc a kontakty by měla tvořit 10 – 20 % z celkové částky státního příspěvku vyplaceného na všechny uzavřené dohody o výkonu pěstounské péče v příslušném kalendářním roce.
Podle našeho průzkumu jde o nejvíce využívanou a přijímanou službu. Některé DO využívají k odborné pomoci i různé granty a nebo např. dobrovolníky k doučování dětí apod.
Tato práva a povinnosti jsou ve vztahu ke konkrétní pěstounské rodině upravena v dohodě o výkonu pěstounské péče (viz Dohody o výkonu pěstounské péče), případně správním rozhodnutím.
Dohoda o doprovázení je povinná pouze pro PPPD ( Pěstouny na přechodnou dobu), pro dlouhodobé zprostředkované i nezprostředkované povinná není. Pokud jí ale mít nebudou, ztrácí nárok na Odměnu pěstouna nebo Příspěvek při pěstounské péči.
Co je dobré vědět
Doprovodné organizace schvalující krajské úřady , které jim udělují Pověření k sociálně právní ochraně dětí.
Metodika pro doprovázení pěstounů je stanovena Ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV).
Doprovodné organizace kontroluje Úřad práce.
Změnit DO může pěstoun 2x do roka – k 30. 6. či 31. 12. daného rokus tím, že musí být druhé smluvní straně doručena nejpozději 30 dnů před koncem kalendářního pololetí.
Zánik dohody: Osoba pečující/v evidenci může vypovědět dohodu o výkonu pěstounské péče bez udání důvodu.
Obecní úřad, obecní úřad obce s rozšířenou působností, krajský úřad nebo pověřená osoba mohou vypovědět dohodu o výkonu pěstounské péče jen:
- pro závažné nebo opakované porušování povinností, ke kterým se osoba pečující/v evidenci zavázala v dohodě o výkonu pěstounské péče nebo které jí ukládá § 47a odst. 2,
- pro opakované maření sledování naplňování dohody o výkonu pěstounské péče,
- pro odmítnutí přijetí dítěte do pěstounské péče na přechodnou dobu bez vážného důvodu na straně osoby v evidenci.
Milí pěstouni,
máme jedinečnou příležitost ovlivnit kvalitu doprovázení, které je pro naši práci tak důležité. Aby skutečně odpovídalo našim potřebám, je klíčové dát vědět, co nám vyhovuje, co postrádáme a co bychom chtěli jinak.
Vyplněním krátkého dotazníku nám pomůžete získat podklady pro zlepšení systému doprovázení. Změna se nestane sama od sebe – musíme být slyšet!
📝 Dotazník vyplníte zde: https://forms.gle/C7AYumxkByWdByPH7
Děkujeme, že společně tvoříme prostředí, kde se pěstouni mohou cítit podpoření a děti v bezpečí.