Kraj Vysočina

dětí bylo předáno do ústavní výchovy v roce 2024
0
dětí umístěno do pěstounské péče
0
dětem byla nařízena ochranná výchova
0
dětí bylo dne 31.12.2024 v přechodné pěstounské péči
0
dětí byla dne 31.12.2024 ve ZDVOP
0

Jak to v kraji chodí?

Kraj pro adoptivní rodiny pořádá od roku 2018 zhruba čtyřikrát do roka „Klub pro osvojitele“. Adoptivní rodiče využívají dvouhodinové setkání ke sdílení zkušeností, výměně informací nebo získání náhledu na péči o dítě. 

Stejně tak kraj pořádá klub i pro přechodné pěstouny, pro které navíc připravuje vždy během září 2denní setkání s přespáním. Sejdou se zde přechodní pěstouni s dětmi a krajští úředníci, dojde k propojení, sdílení informací, k pocitu sounáležitosti. Přechodní pěstouni si to velice chválí! 

Kraj Vysočina provozoval dva kojenecké ústavy – v Kamenici nad Lipou a v Jihlavě.

Zařízení v Kamenici nad Lipou je nově vedeno jako dětský domov pro patnáct dětí a současně ZDVOP. 

Naší spojkou v kraji je Štěpánka Maryšková

Statistiky

Kraj zaplatil v roce 2024 za přípravu přechodných pěstounů 270 800 Kč, za přípravu žadatelů o dlouhodobou pěstounskou péči 128 400 Kč a za přípravu osvojitelů 300 000 Kč. Přípravy realizoval spolek PRIDE-CZ. 

V roce 2024 kraj zařadil 8 nových přechodných pěstounů, 21 rodin nových žadatelů o dlouhodobé pěstounství. Do osvojení šlo v roce 2024 svěřeno celkem 8 dětí. 

Kraj za tento rok neeviduje žádné selhání pěstounů. 

Dětské domovy v kraji

V kraji je sedm dětských domovů s kapacitou 238 míst.

Proces deinstitucionalizace začal v lednu 2022 a bude probíhat několik dalších let. Děti se budou stěhovat do jednotlivých domů nebo bytů, které budou poskytovat zázemí pro 5–6 dětí s dohledem a podporou týmu vychovatelů a asistentů pedagoga.

DD Jemnice

V příštím roce by se tato budova měla začít modernizovat. V nových podkrovních prostorách by měly vznikout vzniknou například cvičné byty, potřebné technické a skladové zázemí nebo izolační místnost. Kraj v současnosti připravuje veřejnou zakázku na stavební práce. Ty vyjdou na přibližně na 45 milionů korun, více než čtyři miliony by měla pokrýt dotace z Operačního programu Životní prostředí 2021-2027.

Budova se tak zařadí mezi energeticky mimořádně úsporné. Zároveň bude díky přistavění výtahu přístupnější také osobám se zdravotním postižením.

V podkroví bude po přestavbě ředitelna, na jejímž současném místě vznikne provozní prostor pro potřeby personálu. „Zároveň tam budou také dva cvičné byty, sklad a izolační místnost pro děti s infekčním onemocněním,“ uvedl náměstek.

Cvičné byty slouží k rozvoji samostatnosti dětí, které se starají o vlastní domácnost i její financování. Pozitivní zkušenosti s byty mají v nedalekém odloučeném pracovišti v Budkově.

DD Telč