Středočeský kraj
Jak to v kraji chodí?
Kraj zaplatil v roce 2024 za přípravu přechodných pěstounů 962 600 Kč, za přípravu žadatelů odlouhodobou pěstounskou péči 336 910 Kč a za přípravu osvojitelů 1 145 494 Kč. Přípravy realizovalo Centrum psychologicko-sociálního poradenství Středočeského kraje.
Kraj v roce 2024 zařadil 14 nových přechodných pěstounů, 17 žadatelů o dlouhodobé pěstounství. Do osvojení šlo v roce 2024 svěřeno celkem 41 dětí.
Za rok 2024 podalo 30 žadatelů žádost o zařazení do registru přechodných pěstounů, 7 jich požádalo o vyřazení a 3 přešli v průběhu roku na dlouhodobou pěstounskou péči.
V roce 2023 podalo žádost o zařřazení do registru přechodných pěstounů 18 žadatelů a 29 o dlouhodobou pěstounskou péči. Zařazeno bylo 14 žadatelů o přechodnou pěstounskou péči a 15 o dlouhodobou pěstounskou péči. Do ústavní péče šlo v roce 2023 96 dětí.
Kraj za tento rok neeviduje žádné selhání pěstounů.
Kraj poskytl individuální účelovou neinvestiční dotaci Fodu ve výši 720 000 Kč.
Naší spojkou v kraji je Vendula Hlavová
Na webu jsme našli informaci k 1. 11. 2023 o otevření Centra NRP v budově kraje, bohužel jsme zatím nedohledaly žádné další informace.
Předposlední zmínka po podpoře pěstounské péče byla publikována 23. 5. 2023 a psalo se v ní, že:
Kraj dlouhodobě podporuje pěstounskou péči, nově navázal spolupráci s projektem Euroklíč.
Podpora pěstounské péče patří mezi hlavní priority současného vedení Středočeského kraje. Jednou z novinek je spolupráce s projektem Euroklíč, která se podařila Středočeskému kraji pro potřeby pěstounských rodin zajistit.
V náhradní rodinné péči včetně pěstounské a poručenské je ve Středočeském kraji v současnosti přes 2180 dětí, o které pečuje, nebo je připraveno pečovat, celkem 1840 pěstounů. „Nesmírně si vážím všech pěstounů a dalších lidí, kteří se obětavě a s láskou starají o děti, které by bez jejich pomoci skončily v institucionální péči. Neustále se snažíme nacházet cesty, jak jim jejich péči co nejvíce ulehčit. V loňském roce jsme zahájili sérii každoročních setkání s pěstouny a jejich rodinami v parku Mirakulum. A právě z tohoto setkání jsme si odnesli celou řadu podnětů a požadavků na zlepšení podpory. Euroklíč byl jedním z nich,“ říká hejtmanka Petra Pecková.
Krajský úřad zajišťuje odborné přípravy žadatelů o pěstounskou péči dlouhodobou i přechodnou, a také přípravy žadatelů o osvojení. Radní pro sociální oblast Martin Hrabánek uvádí: „Zájemcům o pěstounskou péči a osvojení se snažíme nabídnout v rámci řízení opravdu komplexní služby, kromě odborných příprav a poradenství, jsou to například psychologická posouzení a konzultace a také posouzení zdravotní způsobilosti. Kromě toho se nám podařilo vydat pověření již 16 právnickým osobám, které se staly tzv. doprovázejícími organizacemi a jsou s pěstouny a jejich dětmi v pravidelném osobním kontaktu.“
Středočeský kraj zároveň připravuje přímo v budově Krajského úřadu nové moderní pracoviště sloužící k zajišťování zprostředkování náhradní rodinné péče a poradenství v oblasti osvojení a pěstounství. V tuto chvíli probíhá ve spolupráci s firmou Ikea projektová příprava. Další podpora pěstounským rodinám se podařila realizovat v úvodu letošního roku, kdy krajské zastupitelstvo schválilo poskytnutí prostor bývalé Střední odborné školy ve Středoklukách k bezplatnému užívání spolku Charita Hvězda pro potřeby Pěstounského skladu.
Aktuálně Středočeský kraj eviduje 295 dlouhodobých pěstounů, kteří pečují o dítě bez jakékoliv příbuzenské vazby na pěstouna a 129 pěstounů na přechodnou dobu. Počet dětí v evidenci kraje, kterým lze zprostředkovat pěstounskou péči je v současnosti 595.
Radní Hrabánek k tomu doplňuje: „V současné době evidujeme 13 volných zájemců o pěstounskou péči, bohužel jejich představy o charakteristice dětí, které chtějí přijmout do své péče jsou natolik úzké, a neodpovídají charakteristikám dětí v evidenci, které na pěstounskou péči čekají. Vytipovat takového pěstouna jako vhodného k dětem v evidenci se bohužel nedaří ani v rámci mezikrajové spolupráce. Stále nám chybí dlouhodobí pěstouni ochotní převzít do pěstounské péče sourozenecké skupiny, děti jiného než majoritního etnika, děti starší 6 let, děti s traumatem, zdravotně znevýhodněné či se specifickými potřebami.“
Dětské domovy v kraji
Kraj připravuje transformaci a deinstitucionalizaci dětských domovů a bude to podle něj dlouhodobý proces.
Pro zařazení do jednotlivých etap byly rozhodující zejména stávající podmínky a
technický stav objektu/ů dětského domova, vhodné zázemí a také vstřícnost vedení.
1. etapa – 2023 až 2027
• Dětský domov a Školní jídelna, Pyšely, Senohrabská 112
• Dětský domov a Mateřská škola Beroun, příspěvková organizace
2. etapa – 2028 až 2030
• Dětský domov, Unhošť, Berounská 1292
• Střední škola, Základní škola, Mateřská škola, Dětský domov a Speciálně pedagogické
centrum Mladá Boleslav, příspěvková organizace
• Dětský domov a Školní jídelna, Benešov, Racek 1
3. etapa – 2031 až 2033
• Dětský domov, Praktická škola, Základní škola a Mateřská škola Nymburk,
příspěvková organizace
• Dětský domov a Školní jídelna, Solenice 42
• Základní škola a Dětský domov Sedlec – Prčice, Přestavlky 1, příspěvková organizace
4. etapa – 2034 až 2037
• Dětský domov a Školní jídelna, Nové Strašecí, Okružní 647
• Dětský domov a Školní jídelna, Sázava, Benešovská 7
• Dětský domov, Základní škola a Mateřská škola Ledce, příspěvková organizace
5. etapa – 2037 až 2040
• Dětský domov a Školní jídelna, Zruč nad Sázavou, Poštovní 593
• Dětský domov Krnsko, příspěvková organizace
• Dětský domov a Školní jídelna, Kralupy nad Vltavou, U Sociálního domu 438